1. Anasayfa
 2. Sağlık

Peniste Oluşan Sivilcelerin Nedenleri ve Tedavisi

Peniste Oluşan Sivilcelerin Nedenleri ve Tedavisi
0

Peniste Oluşan Sivilcelerin Nedenleri ve Tedavisi Erkeklerin yaşadığı birçok cinsel sorunlardan biri de peniste sivilce sorunudur. Genel olarak peniste görülen sivilce yüz ve ciltte görülen sivilce ile aynı özellikleri göstermektedir. Bunların çıkış sebepleri de aynıdır. Ancak bazen sivilce benzerinde görülen kırmızı nokta veya siğiller bulaşıcı hastalıkların habercisi olabilmektedir.

         Human Papilloma Virüsü ( HPV ) genellikle cinsel yolla bulaşan ve peniste sivilce oluşumuna neden olan bir virüstür. Bu virüs erkeklerin penisinde meydana gelmektedir ve bu nedenle cinsel yolla kadınlara da bulaşabilmektedir. Peniste meydana gelen sivilcenin türüne göre uygulanan tedavi yöntemi de değişmektedir. Birçok erkeğin en büyük sorunu olan peniste sivilce nedenleri de kişiye göre değişebilmektedir. Bu sivilceler kaşıntı ve ağrıya sebep oluyorsa meydana gelme sebebi de kolayca belirlenebilmektedir. Peniste oluşan sivilceler genellikle yağ bezesi veya kıl kökü iltihabı gibi sebeplerden dolayı meydana gelmektedir.

 PENİSTE OLUŞAN SİVİLCELERİN NEDENLERİ?

 Yağ Bezesi

 Peniste Oluşan Sivilcelerin Nedenleri ve Tedavisi Birçok erkekte görülen peniste sivilce nedenleri arasında ilk sırada yağ bezesi yer alır. Yağ hücreleri cilt atında birikerek yumuşak bir kist halini alır. Tıp alanında da lipom olarak bilinen yağ bezelerinin üzerine dokunulduğu zaman hareket eden yumuşak bir kisttir. Genel olarak omuz ve sırt bölgesinde oluşan yağ bezeleri, yağ dokusunun olduğu vücudun her yerinde görülebilmektedir. Bu yağ bezelerinin ciddi problemleri olmasa da erkekleri rahatsız edebilmektedir. Bunun için böyle yağ bezeleri görülen kişiler doktora görünmelidir.

  Kıl Kökü İltihabı

         Kıl köklerinde iltihap meydana geldiğinde bu durum kıl kökü iltihabı hastalığı olarak ifade edilmektedir. Tıp terimi olarak folikülit denilen bu durum genel olarak genital bölge, boyun ve karın etrafında oluşmaktadır. Bu sorunun en belirgin belirtileri şunlardır:

 -Kırmızı renkli olarak meydana gelen şişlik

 -Kıl kökü oluşan yerde meydana gelen aşırı hassasiyet

 -Kıl köklerinde oluşan kaşıntı

         Yukarıda sayılan sebepler erkeklerin penisinde kıl kökü çıkmasına neden olmaktadır. Ancak bunların dışında peniste çıkan sivilcelerin birçok nedeni olabilir. Bu nedenlere göre peniste sivilce tedavisi de değişmektedir. Bu nedenle bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin mutlaka bir doktora görünmesi gerekmektedir. Bu sivilceler önemsenmez ve tedavi edilmezse daha ciddi sorunlara yol açabilir.

 PENİSTE SİVİLCE HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

         Peniste meydana gelen sivilceler, farklı şekillerde belirti gösterebilmektedir. Bu belirtilere göre peniste sivilce tedavisi yöntemi de belirlenmektedir. Bu nedenle bu belirtiler önemsenmeli ve doktora gidilerek bu belirtilerin neler olduğunun bilgisi verilmelidir. Peniste görülen sivilcenin belirtileri şunlardır:

 -İdrar yaparken meydana gelen ağrı

 -İdrar yaparken meydana gelen yanma

 -Ateş yükselmesi

 -Penisin uç kısmından akıntının gelmesi

 -Peniste meydana gelen kaşıntı

 -Testislerde oluşan ağrılar

 -Boşalma sırasında oluşan ağrılar

         Yukarıda anlatılmış olan peniste sivilce belirtileri, herkeste aynı şekilde görülmeyebilir. En önemli belirti şişlik ve kızarıklık ile gelen ağrı olduğu için diğer belirtiler görülmese de mutlaka doktora gidilerek tedavi olunmalıdır. Tedavisi yapılmayan penis sivilceleri zamanla ciddileşerek kanser hastalığına bile sebep olabilmektedir. Bu nedenle bu durumu yaşayan erkeklerin bu durumu önemsemesi gerekir. Peniste oluşan sivilcenin farklı tedavileri de vardır.

 PENİSTE OLUŞAN SİVİLCENİN TEDAVİSİ

         Peniste meydana gelen sivilcenin öncelikle cinsel yolla bulaşıp bulaşmadığı öğrenilmelidir. Hastalığın sebebi tedavi yönteminin seçilmesi için önemlidir. Peniste meydana gelen sivilcenin tedavi yöntemleri aşağıda anlatılmıştır.

 Penis Yıkanır

         Peniste meydana gelen sivilceler için ilk olarak yapılması gereken tedavi, penisin günce iki üç kez yıkanması ve temiz tutulmasıdır. Yıkarken sivilce temizleyici ürünler veya sabunlarla genital bölge iyice temizlenmelidir. Daha önce kullanılan jel ve köpük gibi ürünler bu hastalık sürecinde asla kullanılmamalıdır. Bakteriler nemli ve ıslak bölgeleri sevdiği için yıkanan penis yumuşak bir havlu ile mutlaka kurulanmalıdır ve penis daima kuru tutulmalıdır. Havlu ile silme esnasında bastırmadan ve tahriş etmeden silinmelidir.

 Hastalığın Sebebi Belirlenir

         Peniste oluşan sivilcenin cinsel yolla bulaşıp bulaşmadığı öğrenilmelidir. Peniste meydana gelen sivilceler basit bez tıkanmalarından meydana gelebilen iltihaplanmalardır. Bu sivilcelerin ucu beyaz ve kenar kısımları kızıl renkte olur. Cinsel yolla bulaşan penis sivilcesi ise genellikle kırmızı renkte olur ve sivilcenin olduğu bölge şişer. Doğru teşhisin koyulması için mutlaka doktora gidilmelidir. Peniste Oluşan Sivilcelerin Nedenleri ve Tedavisi

 Baharatlı Yiyecekler Azaltılır

         Peniste çıkan sivilceler sürekli olarak meydana geliyor ise bu rahatsızlığı tetikleyici gıdalardan uzak durulmalıdır. Bu nedenle baharatlı yiyecekler ve et ürünleri, peniste meydana gelen sivilceleri artırmaktadır. Bu nedenle bu yiyecekleri tüketme konusunda dikkat edilmelidir. Bu gıdalar yerine yeşil yapraklı sebzeler ile meyve tüketimi artırılarak bol bol su içilmelidir. Peniste Oluşan Sivilcelerin Nedenleri ve Tedavisi

 Bitkisel Çözümler

         Anti bakteriyel ürünler kullanılarak penis bölgesinde meydana gelen bakteriler temizlenmelidir. Bitkisel ürünler peniste meydana gelen iltihapların tedavisinde etkilidir. Bu anlamda kullanılan kremler de peniste meydana gelen sivilceleri azaltmaktadır. Kullanılan kremler ve bitkisel ürünler sonucunda penis mutlaka yıkanmalıdır. Yıkanan penis ve etrafı kurulanarak penis sürekli olarak kuru tutulmalıdır. Bütün bu tedaviler neticesinde hala peniste sivilce rahatsızlığı meydana gelirse doktor tarafından ilaç tedavisi veya cerrahi tedavi uygulanır.

Sağlık hakkında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 2
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 1
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir