1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Yenilenmiş telefonların garantisi olur mu? 

Yenilenmiş telefonların garantisi olur mu? Yenilenen cihazların satışının gerçekleştirileceğini ancak bunun için belirli şartların olduğunu vurguladı

Yenilenmiş telefonların garantisi olur mu? 
0

Yenilenmiş telefonların garantisi olur mu? Ticaret bakanlığı geçtiğimiz günlerde ikinci el bilgisayar, telefon ve tabletler artık yenilenerek satışa sunuluyor. Ticaret bakanı olan Ruhsar Pekcan ise geçtiğimiz günlerde bu konuya değindi. Yenilenen cihazların satışının gerçekleştirileceğini ancak bunun için belirli şartların olduğunu vurguladı.

Yenilenmiş telefonların garantisi olur mu? 

Bakan Pekcan; bu uygulamanın amacının kullanım süresi dolmayan tablet veya telefonların çevreye zarar vermesini önlemek ve teknolojiye kazanç sağlamak olduğunu bildirdi. Bu uygulama sayesinde israf önlenecek ve aynı zamanda çevre atık malzemeden kurtulacaktır. Yenilenmiş telefonların ise garantisi bulunmaktadır. Garantisi olması sebebi ile de çok fazla ilgi görmektedir.

Yenilenmiş telefonlar sıfır telefonlara göre daha uygun fiyatlıdır. Aynı zamanda bu telefonların 12 ay boyunca garantisi mevcuttur. Eğer garantili telefonda bir sorun meydana gelir ise o zamanda aslıvı yasla haklarını dilediği gibi kullanabilecektir.

Yenilenmiş telefonların garantisi olur mu
Yenilenmiş telefonların garantisi olur mu

Yenilenmiş Telefon İçeriği

Yenilenmiş telefonlar sadece ülkemizde değil birçok ülkede de kullanılmaktadır. Ülkemizde ise yeni yeni uygulama yapılmaya başlanılmıştır. Ticaret bakanının yapmış olduğu açıklama da ise garantinin 12 ay olacak söylenmiştir. Peki yenilenmiş telefon içeriği nasıldır? Yenilenmiş telefon kısaca; ikinci el bir telefonu yenileyerek tekrardan kullanıma hazır hale getirmektir. Aynı zamanda garanti kapsamında satışa sunmaktır.  Eğer 12 ay içerisinde bu telefonlarda bir sorun çıkarsa; satın alan kişi tüketici hakkını kullanabilir.

Yenilenmiş Telefonun Amacı

Tablet ve telefon gibi cihazların yenilenmesi ve aynı zamanda satışa sunulması artık ülkemizde de aktif hale getirilmiştir.  Bu uygulamanın amacı; güvenliğin üst düzeye çıkarılmasıdır. Bu uygulama sayesinde cihazlar sıfır ayarında yenilenir, daha sonra ise sertifikalandırılır ve son olarak satışa sunulur. Amaç; çevre kirliliğini önlemek ve aynı zamanda telefonları tekrardan kullanabilir düzeye getirmektir.

Yenilenmiş Telefon Özellikleri

Yenilenmiş telefonlar özellikle son zamanlarda gündemdedir. Peki yenilenmiş telefon özellikleri nelerdir? İkinci el telefonlar kullanan kişiden alınmakta ve daha sonra ise yenilenmesi için merkeze götürülmektedir.  Yenilenmek istenilen cihazın en fazla 1 sene kullanılmış olması gerekmektedir. Daha fazla kullanıclan cihazlar için yenilenme yapılmamaktadır. Ürün yenileme işlemi gerçekleştirildiğinde yenilenmiş ürün olduğunu anlaşılması için ibare olması şarttır. 

Yenilenmiş Telefon Garantisi

Yenilenmiş telefon garantisi 1 senedir.  Yenileme merkezi; bedel indirimi, bedel iadesi, bakım, onarım, değişim gibi konularda onay vermiştir. Bu nedenden dolayı da yenilenmiş telefonların 1 sene garantisi bulunmaktadır. Peki yenilenen telefonlarda garanti ne zaman başlamaktadır. Yenilenmiş telefonlar için garanti; tüketici telefonu teslim aldığı tarihten itibaren başlar. 1 sene boyunca telefın garanti kapsamında olur. Eğer telefonda 1 sene içerisinde herhangi bir sorun meydana gelir ise tüketici haklarından faydalanabilir. Yani değişim, onarım, bakım gibi pek çok hakkı vardır. İsteğe bağlı olarak ise bu haklardan faydalanmaktadır.

Teknoloji Haberleri hakkında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 8
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir