1. Anasayfa
 2. Sağlık

Renal Denervasyon

Renal Denervasyon
0

Hipertansiyonun kontrol altına alınmasıyla uygulanmakta olan tekniklerden birisi Renal Denervasyon, anjiyografik yöntem sayesinde lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra alınan ilaç sayısını da oldukça azaltmaktadır. Hipertansiyonda kullanılan yeni bir tedavi türüdür. Toplumun hemen hemen yarısının risk altında olduğu hipertansiyon, kontrol altına alınıp tedavi sürecine geçilmediği takdirde kalp krizi, inme ve aynı zamanda da aniden gerçekleşen ölümlere neden olmaktadır.

Renal Denervasyon Yöntemi ve Kimlere Uygulanır?

18 yaşından büyük olan, böbreklerin işlevsel fonksiyonları ileri derecede bozulmamış olan kişilerde/hastalarda uygulanabilen Renal Denervasyon tedavisi sayesinde büyük olan tansiyonda üç birim, küçük olan tansiyonda ise iki birim kadar düşme sağlanmaktadır. Hasta ise yaklaşık 40 dakika kadar sürecek olan işlemden birkaç saat sonra ayağa kalkabilir. Bunun yanında kontrol için ise 1 ya da 2 gün hastanede kalması gerekmektedir.

Renal Denervasyon ise ilaç tedavisi kullanmasına rağmen kan basıncı oldukça yüksek seyreden dirençli hipertansiyon hastalarına, kullanılan ilacın yan etkileri ile karşılaşılması nedeniyle etkin ilaç kullanımı olmayan hastalara, ilaç kullanım uyumsuzluğu olan hastalarda ve son olarak yüksek kardiyovasküler olay riskini bünyesinde barındıran ya da hipertansiyon kaynaklı organ hasarına uğrayan kişilere Renal Denervasyon uygulanmaktadır.

Renal Denervasyon Tedavisinde Tansiyon Ne Kadar Düşer?

Renal sempatik sistemin hipertansiyona olan olumsuz etkenleri ilk olarak 1930 yılında bulunmuştur. Bu belirtilen yıl içerisinde cerrahi teknikler ile birlikte yapılan bu blokajlar ile hipertansiyonu kontrol altına alındığı da beraberinde gösterilmiştir. Renal Denervasyon, cerrahi olarak uygulanan yönteme de benzer bir şekilde olumlu sonuçlar vermektedir.

Ancak cerrahi bir işlem olmadığından dolayı çok daha konforlu ve aynı zamanda da oldukça pratik bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde ise hastalarda 6 ay kadar bir zaman dilimi içerisinde büyük tansiyonun ortalama olarak 20 ila 30 puan düştüğü de gözlemlenmiştir. Renal Denervasyon tedavisinin uygulanacak olduğu hastanın ise ilk adımda detaylı bir şekilde muayene olması gerekmektedir.

Yaşam Tarzında Değişiklikler Olmalıdır

Hipertansiyon tedavisi bir bütün şeklindedir. Bunun içerisinde yaşam tarzı değişiklikleri gibi birinci adım uygulanmalıdır. Bu adım da tuzdur. Tuzun fazla tüketilmesinin azaltılması ya da kısıtlanması, düzenli bir şekilde fiziksel aktivitenin yaşam tarzının bir parçası olması ve hasta bilincinin de arttırılması bu adımın temelini oluşturmaktadır. Girişimsel bir tedavi yöntemi olan bu Renal Denervasyon, tamamlayıcı bir tedavi olup, güvenli ve aynı zamanda da sonuçları kalıcı tedavi yöntemi olarak değerlendirilmektedir.

Renal Denervasyon, hayat şartlarında meydana gelen değişiklikler ile düzenlenebilir bir hastalıktır. Hipertansiyonu tetikleyen bu durum, birkaç düzenleme ile ortadan kaldırılabilmektedir. Fakat tedavinin etkililiği, hasta uyumundan bağımsız olarak artış gösterebilmektedir. Kişinin kullandığı ilaç sayısı azaltılır ve ayrıca çoklu ilaç kullanımına endeksli yan etki riskleri azaltılarak tedavi etkin bir şekilde sonuca ulaştırılabilir.

Sağlık hakkında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir