1. Anasayfa
 2. Sağlık

Penis Mantarı Nedenleri ve Tedavisi

Penis Mantarı Nedenleri ve Tedavisi
0

Penis Mantarı Nedenleri ve Tedavisi 

Penis Mantarı Nedenleri ve Tedavisi ve Penis mantarı milyonlarca erkeğin başına gelen bir zararlı bakteri hastalığıdır. Siz farkında olmasanız bile hayatınız boyunca birkaç defa penis mantarına yakalanmış olabilirsiniz. Çünkü çoğu mantar maksimum 3 gün içinde kendiliğinden yok olmaktadır. Ancak mantarın türü değiştiğinde bu hastalık ciddi boyutlara sıçrayabilmektedir. Peniste mantar hastalığının sebebi bir mayadır. Bu mayaya Candida ismi verilir. Candida zararlı, tek hücreli bir canlıdır. Hastalığı kapma sebebi ise genel olarak cinsel ilişkidir. Prezervatif kullanmadan girilen cinsel ilişkiler cinsel organda mantar çıkma olasılığı vardır. Birden fazla kişiyle ilişkiye giren bireylerde bu olasılık çok yüksektir. Peki, peniste mantar nedenleri nelerdir? Penisinizde mantar olup olmadığını doktora gitmeden nasıl anlarsınız?

 Penis mantarı olduğunuzda penisinizde bu belirtiler meydana gelir

 – Penisiniz normalden daha fazla kaşınıyorsa,

 – Penisinizde daha önce görmediğiniz kızarıklıklar oluştuysa,

 – Küçük beyaz lekeler meydana çıktıysa,

 – Penis başınız ereksiyon halinde gözünüze daha büyük görünüyorsa,

 – Kötü kokulu veya katımsı bir akıntınız oluştuysa,

 – İdrarınızı yaparken ya da boşalma esnasında ağrı hissederseniz,

 – Ereksiyon olurken sızı hissediyorsanız penisinizde mantar olma olasılığı çok yüksektir.

 Penis mantarı nedenleri

 – Aslında peniste mantar kadından erkeğe geçer. Zira kadınların büyük bir oranı hayatlarında birkaç yıl boyunca bu Candida denen canlıyı vajinalarında taşırlar. Eğer bu canlıyı taşıyan bir kadınla prezervatif kullanmadan cinsel ilişkiye girerseniz büyük olasılıkla bu hastalığı kaparsınız. 

 – Çok fazla bilinmemekle birlikte antibiyotikler de penis mantarına dolaylı yoldan oluşum sağlayabilirler. Çünkü erkeğin penis bölgesinde yararlı bakteriler bulunur. Vücut temiz olduğunda bu yararlı bakteriler kendi alanında bir denge ortamı sağlar. Hatta bazı uzmanlar oral seksin kadın için de erkek için de faydalı olduğunu vurgulamaktadır. Bu yararlı bakterileri bozan bir etkense fazla antibiyotik tüketimidir. Bu yararlı bakterileri kovan antibiyotik penis bölgesine zarar verebilmektedir.

 – Şeker hastalığı bulunan bireylerde penis mantarı rahatsızlığına rastlamak olasıdır. Şeker hastalarının idrarında da şeker bulunduğundan mantarların üremesi için uygun bir ortam meydana gelmektedir.

 – Sadece korunmasız ilişki değil, korunmalı ilişki de mantarı beraberinde getirmektedir. Bazı kalitesiz prezervatiflerin işinde bulunan bileşimler bu mantarın oluşmasına zemin hazırlar. Bu yüzden prezervatif seçerken de dikkat edilmesi gerekmektedir.

 – Penis mantarı sadece partnerden bulaşmaz. Eğer ev arkadaşınızın ya da kardeşinizin iç çamaşırını kullanırsanız bu riski ortaya çıkarmış olursunuz. Bunun yanında umumi tuvaletlere otururken de dikkat etmeli, tuvaletinizi yapmadan önce klozeti iyice temizlemelisiniz. Bu da peniste mantar nedenleri arasında gösterilebilir.

Penis mantarı tedavisi

         Penis mantarı ilaçla ve bitkisel ürünlerle tedavi edilebilmektedir. Peniste mantar tedavisi bazı şampuanlarla da yapılır. Bu şampuanların içinde Nizoral bulunmaktadır. Günde 200 mg Nizoral içeren bir şampuanla bir hafta boyunca yıkanan kasıkta mantarların azala azala yok olduğu gözlemlenmiştir. Bunun yanında bitkisel çözümler de bulunmaktadır.

 Uzmanlar hastalık öncesinde ve esnasında Hindistan cevizi yağını öneriyor

         Hindistan cevizi yağı bunlardan biridir. Uzmanlar bu sebeple cinsel ilişkiye girerken kayganlaştırıcı jel yerine Hindistan cevizi yağı önermektedir. Aynı şekilde mastürbasyon yaparken de eğer bir kayganlaştırıcı sıvı kullanılacaksa bunun Hindistan cevizi yağı olmasında büyük fayda vardır. Hasta değilseniz bile peniste mantar tedavisi için kullanılan bu yağ sizin mantar kapma olasılığınızı yok eder.

 Penis mantarı olmamak için neler yapmalı?

 – Bol bol sıvı tüketmeniz sizi penis mantarından uzak tutacaktır. Bu aynı zamanda idrar yollarınızı da temizler.

 – Penis Mantarı Nedenleri ve Tedavisi Cinsel organınızı kuru tutmanız sizi mantarlardan koruyacaktır. Havuza veya denize girdikten sonra cinsel bölgenizi iyice kurulamanız tavsiye edilir. Bunun yanında ilişkiye girdikten sonra yapabiliyorsanız idrarınızı yapmanız çok faydalıdır. Bu işlemden sonra cinsel organınızı iyice temizlemeli, varsa Nizoral içeren bir şampuanla yıkamanız size fayda sağlar. Temizleme işleminden sonra bölgeyi iyice kurulamanız gerekmektedir. Mastürbasyon yaptıktan sonra ya da cinsel ilişkinin ardından pis bırakılan cinsel organlarda mantar rahatsızlığı olabileceği gibi çeşitli enfeksiyonlar da gözlenmektedir. Bu yüzden temizlik, her türlü hastalıktan uzak durmak için temel unsurların başında gelir.

 – Penis mantarından uzak durmak için tek eşlilik en güvenli yöntemdir. Eğer partnerinize güveniyorsanız korunmasız da ilişkiye girebilirseniz. Ancak birden fazla kişiyle ilişkiye giriyor, ya da eşcinsel ilişki yaşıyorsanız korunmanız şarttır. Böylelikle hem kendinizin, hem de çevrenizdeki insanların hayatını tehlikeye atmamış olursunuz.

 – Penis Mantarı Nedenleri ve Tedavisi Cinsel organınızı sık sık ellemek doğru bir davranış değildir. Ellediğiniz takdirde hemen elinizi yıkamalısınız. Bunun dışında günde en az 10 kez el yıkamak uzmanların tavsiye ettiği hastalıktan korunma davranışlarından biridir.

 – Penis Mantarı Nedenleri ve Tedavisi Hayat kadınlarından uzak durmalısınız. Hayat kadınlarının yüzde 90’ında mantar hastalığı ve çeşitli enfeksiyonlar bulunmaktadır. Korunsanız dahi cinsel ilişki esnasında bacakların birbirine temas etmesi, ya da karşı cinsin cinsel organına temas eden eliniz vasıtasıyla çeşitli hastalıklar bulaşabilir. Özet olarak prezervatif kullanmak sizi yüzde 100 korumamaktadır. 

Sağlık hakkında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir