1. Anasayfa
 2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

COVID-2 Omicron Varyantı Nedir? Bilmeniz Gerekenler

COVID-2 Omicron Varyantı Nedir? Bilmeniz Gerekenler
0

COVID-19 pandemisi boyunca, virüs SARS-CoV-2 mutasyona uğramaya ve gelişmeye devam ederken birkaç koronavirüs varyantı ortaya çıktı. Bu varyantların mutasyonlarının çoğu, virüsün insanları nasıl etkilediği üzerinde çok az etkiye sahiptir veya hiç etkisi yoktur. Ancak delta varyantındaki genetik değişiklikleri gibi (covid omicron varyantı) diğerleri, koronavirüsü 2019’un sonlarında keşfedilen orijinal SARS-CoV-2 versiyonundan daha bulaşıcı hale getirebilir.

Kasım 2021’de, SARS-CoV-2 Koronavirüs varyantı ortaya çıktı ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Omicron olarak adlandırıldı. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) şu anda omikronu endişe verici bir değişken olarak listeliyor. Veri bütünlüğü ve analitikten sorumlu tıp başkan yardımcısı MD Stuart Ray ve MD, MPH, Raj ve Kamla Gupta Bulaşıcı Hastalıklar Profesörü Robert Bollinger, SARS-CoV-2 konusunda uzmanlar ve omikron koronavirüsü hakkındaki sorularınızı ele alıyorlar.

Omicron Varyantı: Öğrenecek çok şey var

Yakın zamanda ortaya çıkması nedeniyle, bilim adamları omicron hakkında yeni yeni bilgi edinmeye başlıyorlar, ancak yoğun araştırmalar bu varyant ve genetik değişikliklerinin yayılmasını ve onunla enfekte olan insanları nasıl etkileyebileceği hakkında hızla daha fazla bilgi ediniyor. Bollinger ve Ray, önümüzdeki birkaç haftanın daha fazla netlik sağlayacağını ve bazı soruları ele alacağını söylüyor.

COVID-2 Omicron Varyantı Nedir
COVID-2 Omicron Varyantı Nedir

Omicron daha bulaşıcı mı?

Bollinger, “Omicron varyantının delta varyantından daha bulaşıcı olduğunu gösteren bazı ön kanıtlar var” diyor. Ancak şu ana kadar aşılama, maskeleme, mesafe koyma, havalandırma ve el yıkama gibi standart önleme stratejilerinin enfeksiyon veya bulaşma riskini azaltmada etkili olmadığına dair bir kanıt yok.” Diyor.

Omicron daha şiddetli COVID-19 hastalığına neden olur mu?

Bollinger, “Omicron için bununla ilgili çok sınırlı veri var” diyor. “Ama şimdiye kadar cevap hayır gibi görünüyor. Önümüzdeki haftalarda bu konuda daha fazla bilgi sahibi olacağız.”

Bollinger ve Ray’e göre, bu en önemli sorudur ve bu kadar az veriyle hala pek çok şey bilinmiyor. Bollinger, “Benim beklentim, güçlendiriciler de dahil olmak üzere tam olarak aşılanmış olmanın hastaneye yatış ve ölüm riskini azaltacağı yönünde” diyor. “Önümüzdeki haftalarda, mevcut aşıların neden olduğu antikorların laboratuvarda omikron varyantını ne kadar iyi nötralize edebileceği hakkında daha fazla bilgi edinilmesi umuluyor. Eğer yapabilirlerse, bu iyi bir haber olacak.

“Ayrıca, mevcut aşıların bu varyant nedeniyle ciddi hastalık veya ölüme karşı optimum koruma sağlamadığını tespit edersek, mevcut aşıları omikron’u ele alacak şekilde hızla değiştirebileceğimizden eminim.”

Omicron varyantı COVID testlerinde görünüyor mu?

Mevcut ticari tanısal PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) ve antijen COVID testleri, omikron varyantını tanımlamak için hala çalışıyor gibi görünmektedir. 

Mevcut antiviral ilaçlar hala omicron üzerinde çalışıyor mu?

Bazı antiviral ilaçlar, bir virüsün vücutta kendi kopyalarını oluşturma (kendini çoğaltma) yeteneğini sınırlayarak çalışır. Remdesivir, şu anda ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından COVID-19’u tedavi etmek için acil kullanım için yetkilendirilmiş bu tür tek antiviral ilaçtır. 

Bollinger, “Şimdiye kadar herhangi bir veri görmedim” diyor, “bu, bu ilaçların omikron için diğer varyantlardan herhangi birine göre daha az işe yarayacağını düşündürür. Bununla birlikte, devam eden çalışmalar, bu mutasyonlar ve ilaçların viral replikasyonları üzerindeki potansiyel etkileri hakkında daha fazla bilgi verecektir.”

Mevcut monoklonal antikor (MAb’ler) tedavileri, omikron varyantı ile enfekte olmuş kişiler için hala işe yarıyor mu?

“Diğer varyantlar için, yüksek riskli enfekte ve maruz kalan hastalara MAb’lere erken erişim sağlamak, hastaneye yatış ve ölüm riskini %70’e kadar azaltır.

Bollinger, “Mevcut MAb’lerin omikron varyantı için ne kadar iyi çalışacağını henüz bilmiyoruz, ancak çok yakında laboratuvarda omikronu ne kadar iyi nötralize ettiklerini bileceğiz” diyor. “Yaparlarsa, bu güven verici olacak. Bunu yapmazlarsa, mevcut MAb’leri bunu ele almak için hızla değiştirebileceğimizden eminim” diyor.

Ray, “Omicron hakkında daha öğrenecek çok şeyimiz var” diyor, “ancak elimizde yüksek kaliteli bir maske veya solunum cihazı takmak da dahil olmak üzere bireylerin riski yönetmesine olanak tanıyan araçlarımız var . FFP2 veya FFP3 olarak derecelendirilen maskeler, bez maskelerden daha koruyucudur ve genellikle takması daha kolaydır. Aşı olmak ve bir COVID-19 güçlendirici almak, el yıkamak ve özellikle maskesiz insanlarla büyük kapalı alanlarda toplantılardan kaçınmak, enfeksiyon riskini azaltmanın diğer yollarıdır.

“Bu yeni varyant, kendimizin ve değer verdiğimiz kişilerin güvenliği için birden fazla araç kullanmamız gerektiğini hatırlatıyor.”

haberler hakkında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir