1. Anasayfa
 2. Wordpress

CDN Nedir

CDN Nedir
0

CDN Nedir İnternet sitelerinin yavaş olması çoğu web sitelerinin yaşadığı sorunlardan biridir. Web siteyi hızlandırmak da maalesef her zaman kolay olmamaktadır. Bu konuda yardımımıza CDN firmaları koşmaktadır. CDN firmaları ile internet sitemizi hızlandırmak mümkün olmaktadır. Peki CDN Nedir? Nasıl bir firma ile CDN anlaşması yapılır?

CDN Nedir?

CDN firmaları sitenizdeki değişmeyen içerikleri (sitenizin kodları, resimleri, yazıları vb. içerikleri) farklı bölgelerde yer alan sunuculara dağıtıp, sitenize bağlanmaya çalışan bir kullanıcı olduğunda da kullanıcıya en yakın sunucudan bilgileri veren yapıdır. Böylelikle kendi sunucunuza fazla yük binmeyeceğinden ve kullanıcı kendisine çok yakındaki bir sunucudan hizmet alacağından dolayı, sitenizin hızı gözle görülebilir bir şekilde artacaktır.

Sitenizin hızının yanında gecikme süresi de düşecektir. Bu sayede kullanıcılar sadece verileri hızlı bir şekilde indirmeyecek aynı zamanda hızlı bir şekilde ulaşacaktır. Bunun en büyük katkısı bir linke tıkladıklarında linkin aynı anda açılmasıdır. Linke tıklamaktan sayfanın açılmasına kadar geçen süre gecikme olarak adlandırılabilir. CDN hizmeti bu süreyi de kısaltmak için bulunmaktadır. Sonrasında da sitenizde yer alan resimleri, JS dosyalarını da çok hızlı bir şekilde yükleyecektir.

CDN Hizmeti Nasıl Alınır?

CDN hizmeti veren birçok firma bulunmaktadır. Bu firmalardan birisi tercih ediliğ daha sonrasında siteniz hakkında birkaç bilgi girdikten sonra kolaylıkla bu hizmet alınabilir. Fakat burada bir firma seçerken dikkat etmeniz gereken birçok nokta bulunmaktadır. Bunlar;

Kullandığınız Alt Yapı ile Uyumlu Olması

CDN hizmeti sunan firmalar bu sistemde dediğimiz gibi belli başlı içerikleri tutabilir. Sitenizin bununla uygun olması gerekmektedir. Daha doğrusu sitenizin içeriği ile alacağınız ürün uyumlu olmalıdır. Örneğin WordPress kullanıyorsanız alacağınız firma mutlaka bir WordPress eklentisi sağlamalıdır. Eğer sitenizde çok fazla statik veri yoksa, çok fazla resim dosyası yoksa, basit bir HTML sayfasından ibaret ise bu durumda CDN hizmeti verimli olmayacaktır. Sitenize yansıması sınırlı düzeyde kalacaktır.

Firmanın Alt Yapısı

İkinci önemli nokta ise firmanın alt yapısıdır. Özellikle Türkiye’de yayın yapan bir siteniz varsa Türkiye’de sunucusu bulunana (en azından Türkiye’ye yakın bir konumda sunucusu bulunana) bir firmayı tercih etmelisiniz. Eğer siteniz birden fazla ülkeye yayın yapan bir site ise bu ülkelerde veya yakın konumlarında da sunucu bulunmasına özen göstermelisiniz. Aksi halde yine aldığınız hizmet bir fayda sağlamayacaktır. Verdiğiniz paranın karşılığını size sunmayacaktır.

Destek Sistemleri

CDN Nedir Bunun yanında teknik konular kadar destek konusu da önemlidir. Bir sorun ile karşılaştığınızda ekibin sizinle ilgilenmesi gerekmektedir. Özellikle ilk kez böyle bir hizmet kullancaksanız destek konusu büyük önem taşımaktadır. Yaşadığınız bir sorunu hızlıca çözebilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle satış sonrası hizmetleri ve satış sonrası hizmet ekibi düzgün bir firma tercih edilmelidir.

Hangi Firmalar Tercih Edilmeli?

Bu konuda birçok firma bulunsa da kendini kanıtlamış, uzun yıllardır hizmet sunan, alt yapısı güçlü, çoğu uygulamaya destek sağlayan belli başlı firmalar vardır bu firmalar;

 • ColudFlare
 • Microsoft Azure CDN
 • Amazon CloudFront
 • MaxCDN

CDN Nedir Firmalarıdır. Bu konuda her türlü konuda güvenebileceğimiz en büyük ve kaliteli firmalar bu 4 tanesidir. Siz de kaliteli bir hizmet istiyorsanız bu firmaları tercih edebilirsiniz. Her ne kadar daha küçük firmalara göre fiyatları biraz yüksek olabilse de aldıkları paranın karşılığını tam olarak verdiklerini söylemem mümkündür. İlk verdiğiniz o fazla kısmın karşılığını kullanırken bol bol alacağınızdan emin olabilirsiniz. Bunların dışında tek bir ülkede hizmet veren siteniz varsa daha lokal firmalarda tercih edilebilir.

wordpress hakkında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir
SSL Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir