1. Anasayfa
 2. Sağlık

Peniste Siğil Nedenleri Ve Tedavisi

Peniste Siğil Nedenleri Ve Tedavisi
0

Peniste Siğil Nedenleri Ve Tedavisi

Peniste Siğil Nedenleri Ve Tedavisi Cinsel yolla bulaşan ve erkeklerin penis yapısında yapışan siğil yani kanser virüsü çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Aynı zamanda kadınları da rahatsız edebilecek bu virüs ise aynı şekilde oluşmaktadır. Genellikle bünyesi zayıf olan erkeklerde peniste siğil sorunu yaşamaktadır. Bunların en büyük sebebi ise cinsel ilişki sırasındaki temizlikten kaynaklanmaktadır. Peniste siğil nedenleri konusunda bilgi sahibi olmadığından dolayı çeşitli hastalıklara yakalanmaktadır ve tedbirsiz kalmaktadırlar. Bulaşma yolundan bahsedilecek olursa genellikle kadın cinsiyetinde bulunmamaktadır.

         Taşıyıcı erkek olduğundan dolayı erkek genital bölgesindeki temizliğe dikkat etmediğinden iki tarafa da virüs saçmaktadır. Kanser virüsünün en yoğun belirtilerinden birisi bilirsiniz ki kirliliktir. Bu da peniste siğil oluşumuna neden olmaktadır. Anüs, ağız, boğaz yoluyla geçen bu hastalığın tedavisi her ne kadar mümkün olsa da ilerleme kaydettiğinde kişileri hayati risklere sürükleyebileceğinden emin olmak gerekir. Tüm bunların yanı sıra hamile olan bir annenin bebeğine bile bulaştıracağı söz konusu olabilir. Genellikle bu durumun önüne geçebilmek adına HPV aşısı yapılarak iki cinsi de bundan kurtarmış olurlar. Doktorların muayenesi ve çeşitli teşhisleri koyması kişinin hayati güvenliğini sağlar. Siğil oluşumu olan kişinin hastanede yatması bile mümkün olabilmektedir. Bu yüzden doktorların en büyük tavsiyesi cinsel ilişkide iki tarafında gerekli temizliği yapması ve bu konuda titiz olması gerektiğini söyler.Peniste Siğil Nedenleri Ve Tedavisi

 Peniste Siğil Belirtileri

         Siğilin farkına varmayan kişiler cinsel ilişki yaşadıktan bir kaç hafta sonra belirtileri oluşmaktadır. Belirtilerinden bahsedilecek olursa şunlardır:

 – Penisteki rengin değişmesi ve ciltteki derinin kabuk bağlaması,

 – Penisteki deri kalınlığı iyice artması ve duruma göre bazen de incelmeye başlaması,

 – Tahriş oluşumu, kaşıntı sırasına kanama oluşması,

 – Penis üzerindeki sivilce görünümünde fakat beyaz noktaların oluşması,

 – Siğiller bazen büyük çapta görünür bazen de küçük çapta görünür bu olay genellikle siğilin oluşumu ardından uzun bir zaman geçtiğinden dolayıdır,

 – Penisteki siğilin bazen 1 ile 8 ay arasında meydana gelmesi ve bu durum sonucunda penis üzerinde beyaz büyük noktaların daha çok yayılması ve penis dokusunun kabarık hale gelmesi,Peniste Siğil Nedenleri Ve Tedavisi

 – Beyaz noktaların yani siğillerin kasıklara kadar atabileceği mümkün olacağından bazen de kalçalara kadar görülmektedir.

 Peniste Siğil Nedenleri

         Genellikle insanların en çok yaptığı hatalardan bahsedilecek olursa cinsel ilişki esnasında gerekli temizliğin yapılmadığı ve korunmasız ilişkiye girdiklerinden dolayıdır. Kadının vajina bölgesinde mantar varsa veya başka bir hastalık varsa bu da bulaşıcı değilse eğer erkeğin genital bölgesinde oluşan pisliğin birleşimi siğile neden olmaktadır. Siğilden kaçmak veya kurtulmak için böyle problemlerin önüne geçebilmek adına ilişki sırasında prezervatif gibi maddelerin kullanımı kanser virüsünün oluşmasını engeller. Vajina yapısı çok narin ve hassas olduğundan dolayı kolay bir şekilde virüs oluşturabilir. Bağışıklık gücü yüksek olan erkekler ise Bu durumdan kolayca kurtulabilir fakat kişi eğer taşıyıcı ise ve hala doktora görünmüyorsa ciddi problemler yaratır. Peniste siğil nedenleri konusunda ise şunlar bulunur:

 – Cinsel ilişkiden önce gerekli temizliğin yapılmaması,

 – Cinsel ilişki sırasında korunma olmaması,

 – İlişki esnasında kadının vajinal hastalıklarının olduğu halde ilişkiye girilmesi,

 – Genital bölgesindeki temizliğin yeterli olmaması sonucunda iki tarafında dikkatsiz olması,

 – Ağız yoluyla yapılan cinsel ilişkinin olması,

 – Anal yolla ilişkiye girilmesi,

 – Vücut üzerinde bulunan kirlerin temizlenmemesi peniste siğil oluşmasına neden olmaktadır.

 Peniste Siğil Tedavisi

         Uzman doktorların öncelikle bir muayene yapması sonucunda bu durumdan kişi peniste siğil tedavisi yapılarak kolayca kurtulabilmektedir. Eğer kişi kendi başına eczaneden ilaç alıp bu duruma bulaşırsa kesinlikle yanlış olur. Sebebini söyleyecek olursak çünkü her erkeğin penis yapısındaki et farklı olduğundan dolayı doktorun vereceği ilaçlar da farklılık gösterebilir. Öncelikle kişilerin doktora görünmesi daha sonrada gerekli

ilaçları belirli ölçülerle kullanması gerekir. Kişi kendi başına başka yollara başvurursa o zaman kişide daha kötü deri hastalıkları meydana gelebilmektedir. Her ne kadar insanlar bu durumda bilinçli olmasa da doktorların tavsiyesi bu yöndedir. Siğil tedavisi başlangıcından sonra kişi cinsel ilişkilerinde daha dikkatli olması ve titiz olması gerekmektedir. Kişi temizlik konusunda ve eş konusunda dikkatlilik göstermezse yine aynı sorunlar meydana gelebilir. Siğilin kirlilikten oluştuğunu unutmamak gerekir. Bir diğer yoldan bahsedilecek olursak lazer teknolojiler peniste siğil tedavisi konusunda büyük gelişimler ortaya koymuştur.

         Son zamanlarda çeşitli lazer aletlerinin bu sorunu tamamen ortadan kaldırdığı görülmektedir. Siğilin vücuttaki estetik görünümü bozmasının yanı sıra deri altına zarar verdiğinden ve tedavi olmadığının sonrasında kişide farklı deri hastalıkları yarattığından dolayı mutlaka kişinin ilaçla olmasa bile lazer tedavisine ihtiyaç duyduğunu söylemek gerekmektedir. Genellikle bu hastalığı ilaçla değil de çeşitli asitli maddelerle yapan kişilerin deriye rahatsızlık verdiğini de söylemek gerekir. Çünkü her insanın derisine asit bazlı tedaviler uygulanamaz. Bu yüzden lazer tercihi daha doğru olmaktadır. Lazer kişilerin hem deri korunmasını sağlar hem de deri altına zarar vermeden tedaviyi başarıyla sonuçlandırır.

Sağlık hakkında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir