1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberleri

Meta Hindistan’da veri merkezini açmaya hazırlanıyor. Zuckerberg

Meta Hindistan’da veri merkezini açmaya hazırlanıyor. Zuckerberg
0

Meta Hindistan’da veri merkezini açmaya hazırlanıyor. Zuckerberg

Mark Zuckerberg, Anant Ambani'nin düğün öncesi etkinliğine katıldı. Daha sonra Reliance ile bu konuda bir anlaşma yaptı.
Mark Zuckerberg, Anant Ambani’nin düğün öncesi etkinliğine katıldı. Daha sonra Reliance ile bu konuda bir anlaşma yaptı. (dosya fotoğrafı)

Meta Hindistan’da veri merkezini açmaya hazırlanıyor. Zuckerberg Meta Hindistan’da veri merkezini açmaya hazırlanıyor. Zuckerberg Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi olan Meta’nın Hindistan’daki ilk veri merkezini Chennai’deki Reliance Industries kampüsünde kurması bekleniyor. Basında çıkan haberlere göre Meta’nın kurucu ortağı Mark Zuckerberg, Anant Ambani’nin Mart ayında Jamnagar’da düzenlenen düğün öncesi etkinliğine katılmıştı. Daha sonra Reliance ile bu konuda bir anlaşma yaptı.

Veri merkezi, Meta’nın Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalarda kullanıcılar tarafından yerel olarak oluşturulan içeriği işlemesine yardımcı olacak. Ancak anlaşmaya ilişkin henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Mark Zuckerberg, Anant Ambani'nin düğün öncesi etkinliğine eşi Priscilla Chan ile katıldı.

Mark Zuckerberg, Anant Ambani’nin düğün öncesi etkinliğine eşi Priscilla Chan ile katıldı.

Bu kampüs aracılığıyla Meta dört ila beş düğümü çalıştırabilecek.

Bu kampüs aracılığıyla Meta artık ülke çapında birçok yerde dört ila beş düğümü çalıştırabilecek ve bu da Hindistan’da daha hızlı veri işlemeye olanak sağlayacak. Şu anda Hintli kullanıcıların verileri Meta’nın Singapur’daki veri merkezine geliyor.

Bu konudaki uzmanlara göre Meta Yerel Veri Merkezi ile içeriğin yanı sıra yerel reklamlar da kullanıcıların deneyimini iyileştirecek. Bunun dışında bu, küresel veri merkezlerinin maliyetini de azaltacaktır.

Bu kampüs 10 dönümlük bir alana yayılmıştır.

Chennai Ambattur Sanayi Bölgesi’ndeki 10 dönümlük kampüs, Brookfield Asset Management, Reliance Industries ve Digital Realty arasında üç yönlü bir ortak girişimdir. 100 megavat (MW) BT yük kapasitesine kadar hizmet verebilir.

Mark Zuckerberg mart ayında Hindistan’a gelmişti.Meta

CEO’su Mark Zuckerberg, işadamı Mukesh Ambani’nin küçük oğlu Anant Ambani ile Radhika Merchant’ın düğün öncesi törenine katılmıştı. Bu etkinlik 1 – 3 Mart tarihleri ​​arasında Jamnagar, Gujarat’ta gerçekleşti. Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates ve Adani Grup sahibi Gautam Adani’nin de aralarında bulunduğu pek çok işletme de bu etkinliğe katıldı.

Veri merkezleri nedir?
Veri merkezi, bir ağ ile birbirine bağlanan büyük bir bilgisayar sunucuları grubudur. Şirketler tarafından büyük miktarda veriyi depolamak ve işlemek için kullanılır. Sosyal medya platformları Facebook, Twitter, WhatsApp, Instagram, YouTube, bankacılık, perakende, sağlık, turizm ve diğer işlemler, depolanması için veri merkezlerinin gerekli olduğu çok sayıda veri üretir.

Bu olanaklar arasında veri depolama, bilgilerin işlenmesi ve iletilmesi ve şirketin uygulamalarına ilişkin işlevler yer almaktadır. Bir şirketin tüm BT’sinin çalıştığı bir sunucu gibi düşünülebilir. Dijital çağda, sosyal ağ şirketleri tüm kullanıcılarına ait veri ve bilgileri kendi veri merkezlerinde tutmaktadır. Bu veri merkezlerinde binlerce sunucu bulunmaktadır.

Teknoloji hakkında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak:bhaskar

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir