1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberleri

Google’ın bu kez yapay zekası metni müziğe çevirdi

Google’ın bu kez yapay zekası metni müziğe çevirdi
0

Google’ın bu kez yapay zekası metni müziğe çevirdi

Google’ın bu kez yapay zekası metni müziğe çevirdi ChatGPT’nin popülaritesi ile tetiklenen Google, metin açıklamalarıyla müzik üreten kendi yapay zeka tabanlı teknolojisiyle ortaya çıktı.

MusicLM adlı Google’ın bu yapay zeka tabanlı müzik oluşturucusu, çeşitli türlerde ve derinliklerde şarkılar besteleyebilir. Hatta uğultu, ıslık ve hatta metin girişlerine dayalı melodiler yaptığı bile bildiriliyor. Kendi payına düşen sorunları olmasına rağmen, kesinlikle müzisyenlere yardımcı olacak yeni nesil bir araçtır.

Metni Girişleriyle Müzik Besteleme

ChatGPT teknolojisi dünya çapında birçok kişi tarafından övülmektedir. Ne de olsa, bir erkeğin yaptığı her şeyi dakikalar içinde, zahmetsizce yapabiliyor. Bazı yakalamalar olsa da, bu tür yapay zeka tabanlı yaratıcı teknolojiler, bir sonraki büyük şey olarak görülüyor. Bu, diğer birçok şirketin modellerini bulmasına yol açtı – sonuncusu Google.

Google’ın bu kez yapay zekası metni müziğe çevirdi GitHub’da yayınlanan bir araştırmaya göre Google , yalnızca metin girişiyle ilginç şarkılar besteleyebilen MusicLM adlı yeni bir yapay zeka tabanlı müzik üreticisini tanıttı . Herhangi bir tür veya derinlik isteyebilirsiniz; Araştırmacılar, MusicLM’nin bunu hemen yapacağını belirtiyor.

Ne de olsa Google, 280.000 saatlik müzik içeren geniş bir veri kümesi üzerinde eğitildiğini söyledi – bu, MusicLM’nin girdilerinizden yeni müzikler miksleyip üretmesine yardımcı olur . Bu, bu türden ilk teknoloji olmasa da Google, MusicLM’nin önceki AudioML ve OpenAI’s Jukebox’tan daha fazla kapsama sahip olduğunu söylüyor.

Enstrümantal müzik, türlerin bir kombinasyonunu isteyebilir ve hatta normal bilgisayarların yapamayacağı soyut kavramlara dayalı parçalar yazabilirsiniz. Daha da ilginç olanı , MusicLM’nin uğultu, ıslık çalma veya bir tablonun tanımına dayalı melodiler oluşturabilmesi ve Hikaye Modu’nun bir DJ seti veya film müziği üretmek için bu tür tanımlardan birkaçını bir araya getirebilmesidir.

Google’ın bu kez yapay zekası metni müziğe çevirdi Engellerden bahsetmişken, Google’ın MusicLM’si zaman zaman bazı besteler ürettiğini ve vokallerin anlaşılmaz olma eğiliminde olduğunu söyledi. Ayrıca, birkaç performans, insan işlerinin yapmayabileceği şekillerde tekrar ediyor. Bu nedenle, hala iyileştirme için biraz yeri var.

Teknoloji haberleri hakkında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

kaynak:krispitech

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir