1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberleri

Mark Zuckerberg Metaverse eğitim için Duyurdu

Mark Zuckerberg Metaverse eğitim için Duyurdu
0

Mark Zuckerberg Metaverse bir pandeminin durgunluğuna rağmen Geçen yıl bu zamanlar metaverse, Google Trendler’deki arama sayısı açısından mümkün olan en düşük derecelendirmeye sahipti . 2021 yılının Kasım ayına kadar, mümkün olan en yüksek dereceye sahipti. Mark Zuckerberg metaverse

Mark Zuckerberg Metaverse o kadar öne çıktı ki Dünyada en tanınmış markalardan biri olan Facebook adını Meta olarak değiştirdi. VR gibi ilişkili teknolojilerin popülaritesi yıllardır azalırken ve akarken, şimdi daha fazlası var. Unity ve Unreal Engine (Epic Games E aittir), sanal gerçeklik (Oculus ve HTC), artırılmış gerçeklik (Apple, Magic Leap), 5G MEC gibi gerçek zamanlı motorların kullanıldığı mükemmel bir blockchain, dijital para birimleri ve evet, AI bir araya geliyor. Birleşen güç ve finansal kaynaklar, 1990’lardaki yeni ortaya çıkan internetle karşılaştırılabilir (bkz: Microsoft’un Activision/Blizzard’ı satın almak için yaklaşık 69 milyar dolarlık oyun oynaması) .

Mark Zuckerberg Metaverse eğitim için Duyurdu

Gürültü ve hype, metaverse’nin geçerliliğine şüphecilik katıyor. Ancak kavramın kendisi ve şimdi ve gelecekte hayatımızı etkileyeceği birçok yol yanlış olduğu anlaşılıyor Gözden kaçalar 

Gelecekte, metaverse interneti telgraf kadar eskimiş gibi gösterebilir. Bugün insanlar çevrimiçi alışveriş yapıyor, banka işlemleri yapıyor, haberleri okuyor ve çok daha fazlasını yapıyor. İnternet etkilidir ancak yine de bu aktiviteleri bizzat yapma deneyiminden farklıdır. Örneğin, çevrimiçi alışveriş yapan bir kişi bir stilistle etkileşime girmez veya giysi raflarına göz atmaz. Beynimizin bilişsel tepkisinin sonucu olan meta veri tabanındaki deneyimlerimizin bir özelliği olan birlikte varlığa atıfta bulunuyorum. Meta evrendeki etkileşimler bize gerçek deneyimler yaşadığımız ve gerçek anılar yarattığımız izlenimini veriyor – çünkü öyleyiz. 

Kullanım durumları elbette alışverişle sınırlı değil. Genel olarak konuşursak, metaverse, özellikle teknolojiyi daha insancıl hale getirmek söz konusu olduğunda, önemli zorlukları çözme potansiyeline sahiptir.

Mark Zuckerberg Metaverse EĞİTİM POTANSİYELİ 

Sürükleyici deneyimler, dijital etkileşimleri daha insani hissettirme yeteneğine sahiptir. Bu, belirli kullanım durumları için sanal ve artırılmış gerçeklik gibi Metaverse teknolojilerinin kullanımını destekler. Yüzeyi daha yeni çizmeye başlarken, öğrenme ve eğitim için güçlü uygulamalar zaten burada.

Öğrenen profesyoneller başarıyı etkinlik yoluyla ölçer. Etkinlik, COVID’den önce var olan e-Öğrenimin karşılaştığı en acil sorunlardan biridir. Pandemi vurduğunda, bizi öğrenme dahil birçok görevimizin video konferansla kapatıldığı devasa bir laboratuvara girmeye zorladı. Teknolojiye erişimle ilgili eşitsizlikler nedeniyle sıklıkla şiddetlenen e-Öğrenmenin olumsuz yanları olsa da, araştırmalar yüz yüze programlama düzeyinde veya buna yakın düzeyde etkili olduğunu buldu .

VR öğrenimi bunu bir adım öteye taşıyor. PwC , VR ile eğitilen öğrencilerin eğitimden sonra öğrendiklerinize göre hareket etme konusunda %275’e kadar daha emin olduklarını buldu – yüz yüze sınıf içi öğrenmeye göre %40 ve e-Öğrenmeye göre %35 iyileşme .

VR ve AR öğrenme deneyimleri, katılım ve etkinlikten yoksun olduğunu bildiğimiz pasif, anlat ve test et, tıklama yöntemlerini aşma yeteneğine sahiptir. XR öğrenim profesyonelleri tarafından oluşturulan dinamik, son derece etkileşimli ve genellikle duygusal olarak gerçekçi içerik, kullanıcılara daha anlamlı bir şekilde ulaşır. Meta veri tabanında öğrenme, dünyanın her yerinden öğrencileri birbirine bağlayabilir ve benzeri görülmemiş erişilebilirlik sağlarken anlamlı yollarla etkileşim kurmalarını sağlayabilir. Bu öğrenme, bir konuşmadan bir ameliyata kadar her şeyi simüle etmemize izin vererek daha etkileşimli ve etkilidir.

ERİŞİLEBİLİRLİĞİN ZORLUKLARI 

Engelli veya engelli (görsel, işitme ve daha fazlası) olanlar, meta veri deposunun sunduklarına tam erişim elde edebilmeleri için konaklamaya ihtiyaç duyacaktır. Gerekli donanıma erişim de maliyet açısından engelleyici olabilir. İnternet gibi, katılma araçlarına sahip olmayanlar için meta veri tabanı erişimini adil hale getirmek için bir strateji uygulamamızı talep ediyor. Ancak bu tartışmada oldukça ilham verici bir şey var.

Metaverse gerçekten İnternetin özerk bir şekilde erişilebilirlik sağlamayacağını anlamamız için geçen süreye kıyasla, iyi gidiyoruz. Bu, kasıtlı yatırım ve özel kaynaklar almaya devam edecek, ancak meta veri tabanı topluluğu , daha fazla erişimi daha erken sağlamak için şimdiden tasarım tartışmalarına ve platform kararlarına öncelik veriyor.

Ek olarak, meta veri deposunun teknolojisi doğası gereği merkezi değildir, bu nedenle temsil ve erişilebilirlik birinci dereceden öncelikler olduğu sürece diğer teknolojilerle başarmak yıllar hatta on yılları aldı. Bu hayati önem taşır, çünkü meta veri deposuna erişimi olmayanlar bundan en çok yararlanan gruplar olabilir.

Örneğin, birinci nesil bir üniversite öğrencisinin sanal bir üniversite sınıfını deneyimleyerek elde edeceği faydaları hayal edin. Bir kırsal hastanedeki personelin en son tıbbi teknikler üzerine kapsamlı bir eğitimden ne kadar kazanabileceğini bir düşünün. Şimdi, gençlerimiz ve iş gücümüz , daha önce hiç görmediğimiz şekilde beceri eksiklikleri ve yeniden beceri kazandırma ve beceri geliştirme açıkları ile karşı karşıyayken ve akademik programlar buna ayak uydurmak için mücadele ederken, eğitim sistemlerimizin küresel olarak karşılaştığı zorluklarla yan yana gelen bu olasılıkları düşünün . Mark Zuckerberg Metaverse

SAP ve Jobs for the Future (JFF) tarafından sağlanan bir programın hipotezi, bu fikirlerin kesiştiği noktada çalışır ve lise çağındaki öğrencilere kapsamlı öğrenme teknolojisine erişim sağlamanın, onların ihtiyaç duydukları becerileri geliştirme yetenekleri üzerinde olumlu bir etki sağlayacağını öne sürer. kazançlı istihdam için. İlk dağıtımında, “ Yetenek Daldırma Laboratuvarı” program, öğrencilerin %85 inden fazlasının sürükleyici öğrenme deneyimlerini tamamladıktan sonra başkalarıyla konuşurken daha özgüvenli hissettiklerini gösterdi. Yüzde 85i,

program sırasında bir fikri ifade etmek için doğru kelimeleri bulma becerilerinin geliştiğini bildirdi. Ayrıca, öğrencilerin %90’ı bir dersi bitirdiğinde nasıl gelişebilecek lerini görmek için cevaplarını kontrol etmek için geri döndüklerini kabul etti. Programla ilgili özetleri, sürükleyici öğrenme içeriğinin sonuç verdiği ve bir sonraki önceliğin, onu mümkün olduğunca çok sayıda öğrencinin eline almak olması gerektiği sonucuna vardı.

Konuyu öğrenme yeteneklerimizin hızlanmasıyla birleştirilen bu tür katılım, daha önce yalnızca hayalini kurduğumuz metaverse öğrenme içeriği etkilerini verir.

Mark Zuckerberg Metaverse İnsanların üzerinde Etkisi

iPhone’um bana ne kadar ortalama ekran süresi tükettiğimi hatırlatıyor. Saatlerce video konferans ve e-posta göndermek için harcanan zamanla birleştiğinde, bugün insanların giderek artan dijital yaşamlarının bir mikrokozmosunu temsil ediyorum. Aynı şey, okul ödevi ve ev ödevi, okulun web portalı, sosyal medya, mesajlaşma, FaceTime ve video oyunları arasında gidip gelen çocuklarım için de geçerli. Hayatımızın dijital olarak harcadığımız kısmı artmaya devam ediyor, ancak bu etkileşimler daha iyi olsaydı ne olurdu?

E-posta ve diğer internet iletişimlerinden farklı olarak, meta veri deposu, insan etkileşimlerini taklit etme veya uygun şekilde iletme gücüne sahiptir. Varlık duygusu ve duygusal gerçekçilik fark yaratır. Mekânsallıkları, fiziksel dünyaya aşinalık ve bağ kurulabilir lik sağlar. Sanal konferans görüşmesi, yüz ifadelerinin ve beden dilinin aslına uygunluğunu ve nüanslarını sınırlar. Ayrıca, insanlar arasına fiziksel, dijital bir engel yerleştirir. Ancak, bir VR veya AR toplantısında, beni dinlerken ve benimle konuşurken meslektaşımın avatarlarının jestlerini görebilir ve fiziksel olarak birlikte olsaydık yapacağım gibi bir birlikte-varlık duygusu elde edebilirim. Birbirimize bilişsel ve duygusal olarak daha bağlı olduğumuzda hepimiz fayda sağlarız. Mark Zuckerberg Metaverse

Daha kişisel dijital etkileşimler, bizi çevrimdışı yaşamlarımız hakkında daha bilinçli hale getirme avantajını da sağlayabilir. Sürükleyici işbirliği ve öğrenme bizi daha üretken kıldığı için zamanı geri kazanacağız. Bu, günümüzde zamanı, fiziksel dünya ve içindeki insanlarla bağlantı kurmak için harcayabileceğimiz zamanı yeniden yakalamanı sağlayacaktır. Metaverse, dijitalleşmenin olumsuz etkilerini dengeleyen, çevrimiçi olarak geçirdiğimiz zamanı daha insani ve bağlantılı hissettiren ve teknolojiden uzakta sürdürdüğümüz yaşamlardan daha fazla keyif almamıza yardımcı olan bir denge sağlama potansiyeline sahiptir.

Mark Zuckerberg Metaverse Birçok insanın meta verinin uzun bir moda sözcükler ve teknoloji jargonu dizisindeki en son bölüm olduğunu düşünebildiğini biliyorum. Ancak muazzam bir fırsat, daha iyi bir geleceğe açılan bir kapı sağladığı için son aylarda aldığı hype miktarını hak ettiğine inanıyorum. O kapıdan içeri adım atmak ve metaverse den adil ve sorumlu bir şekilde en iyi şekilde yararlanmak bize kalmış.

Teknoloji Haberleri hakkında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir