1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberleri

Metaverse Neden Bu Kadar Popüler

Metaverse Neden Bu Kadar Popüler
0

Metaverse Neden Bu Kadar Popüler, kullanıcıların dijital ve aynı zamanda da gerçekliği yüksek sanal bir evrende hareket edebileceği, teknolojisinin ise pek çok öğesinin sınırlarını oldukça zorlayacak bir platformdur. Metaverse sağlayıcılar, kullanıcılarının konserler ve yanı sıra iş toplantıları gibi sanal dünya gezileri ya da arkadaşları ile birlikte çalışmasını/oyun oynamasını, sürekli bir şekilde bağlantıda kalacağını öngörmektedir. Oldukça büyük bir dijital dünya imkânı sunacaktır. İnternetin pek çok alanda geleceği olarak tahmin edilmektedir.

Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik teknolojisi ise günümüzde çoğunlukla oyunlarda faaliyet göstermektedir. Fakat Metaverse, sanal gerçekliğin ve yanı sıra arttırılmış gerçekliğin kullanımını da son derece fazlalaştıracaktır. Kısacası bu dijital evrende örneğin üç boyutlu bir avatar geliştirilerek çalışma, oyun, konser, alışveriş ve gezmek gibi aktiviteleri yerine getirmek mümkün gibi. Kısacası , şu an için hayal ürünü gibi gelse de internetin geleceği adı altında tanımlanmaktadır.

sanal gerçeklik platformu, düşünülenden çok daha fazla bir geniş kavrama ev sahipliği yapacaktır. Bunun yanı sıra kripto para birimlerinin de içerisinde büyük bir yeri olacaktır. Metaverse sanal gerçeklik platformu, blockhain teknolojisi nedeniyle sahip olunan herhangi sanal bir varlığı dijital evrende de kullanılabilecek bir imkân tanıyacaktır. Özetlenecek olursa kripto para birimleri, sanal bir ekonominin başarılı bir biçimde işlenmesine ve aynı zamanda da oluşmasına olanak sağlayabilir

Hayata Ne Zaman Girer?

Eski adı ile Facebook ancak yeni adı ile Meta olan şirketin kurucu CEO’su Mark Zuckerberg, Metaverse platformunun en temel özellerinin yaygınlaşmasının 5 ile 10 yıl kadar sürebileceğini tahmin etmektedir. Bunun yanı sıra, Metaverse sanal gerçeklik bazı yönleriyle birlikte şu anda dahi aktif bir şekilde kullanılabilmektedir. Hemen hemen herkes tarafından erişilebilir olmasa da çok yüksek ve geniş bant hızları, VR (sanal gerçeklik) ve sürekli bir şekilde çevrimiçi dünyalar halihazırda çalışır bir pozisyondadır. 

Metaverse Neden Bu Kadar Popüler?

Sanal gerçeklik ile her yıl farklı farklı trendler çıkmaktadır. Ancak bu trendler ortaya çıksa da kısa bir zaman içerisinde kullanıcılar tarafından unutulmaktadır. Fakat Metaverse platformu için bunu söylemek çok doğru olmayacaktır. 

Bunun en başlıca nedenlerinden birisi ise pek çok büyük teknoloji şirketinin bu alanda duyduğu heyecandır. Bu şirketler, beklenilenlerin doğru yönde ilerlemesi sonucunda geride kalmak istemiyor ve yeni yeni yatırımlar oluşturuyor. Facebook platformu da buna yatırım uygulayan şirketlerin en başında yer almaktadır.

Metaverse sanal gerçeklik platformunun günümüzde bu kadar popüler bir hale gelmesinin bir diğer nedeni ise COVID-19 virüsüdür. Son zamanlarda hayatımızı büyük bir etki içerisine alan pandemi nedeni ile insanlar evde kalmak durumunda kaldı ve hemen hemen her şeyi de dijital olarak gerçekleştirdi. Dijital etkileşimlerin artmasıyla birlikte kavramına duyulan ilgide de fazlasıyla bir artış gözlemlenmeye başladı.

Teknoloji Haberleri hakkında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir