1. Anasayfa
 2. Otomobil

Kışın Elektrikli Arabalar Ne kadar Menzil Kaybederler

Kışın Elektrikli Arabalar Ne kadar Menzil Kaybederler
0

Elektrikli arabalar Muhtemelen çoğu insan için sürpriz olmayacak olan elektrikli otomobiller, düşük sıcaklıklarda daha kötü bir menzile sahip. Ama tam olarak ne kadar düşüyor? Bazı elektriklerde, sıcak günlere kıyasla menzil farkının oldukça büyük olduğu ortaya çıktı.

Elektrikli arabalar 

Elektrik motorları, içten yanmalı motorlara kıyasla çok daha iyi verimlilik ve çalışma kültürü ile karakterize edilir. Ayrıca, içten yanmalı motorlarda düşük sıcaklıklarda kabine aktarılabilecek kadar fazla ısı üretmezler ve bu ısı, belirlenmiş yüksek iç sıcaklığı korumak için kabine aktarılır.

Elektrikli arabaların kabini ısıtmak için öncelikle bataryada depolanan enerjiyi kullanarak ısı üretmesi gerekiyor. Dahası, birçoğu aşırı sıcaklıklara maruz kalmaması için pil için ısıtma ve soğutma sistemleri ile donatılmıştır – bu da enerji gerektirir.

Pilin özelliklerini olumsuz etkileyen düşük sıcaklığın yanı sıra diğer enerji tüketen kaynakları da eklersek, kışın daha kısa bir menzil mantıklı hale gelir.

Elektrikli arabaların kışın hangi menzil düşüşleri var?

Elektrikli otomobiller ne kadae menzil kaybeder
Elektrikli otomobiller ne kadae menzil kaybeder

ABD’de 7.000 arabayı uzaktan izleyen Recurrent , toplanan verileri toplamaya ve elektrikli arabaların kışın gerçekte ne kadar menzil kaybettiğini sunmaya karar verdi. İlginç bir şekilde, bireysel arabalar arasındaki farklar oldukça büyük.

Burada, WLTP veya EPA gibi test prosedürlerinden biri sırasında toplanan verilerden değil, gerçek koşullarda yapılan testlerden bahsettiğimizi belirtmekte fayda var. Ayrıca, bazı arabaların göstergelerde görüntülenen göstergelere dayalı olarak tahmini bir menzil azaltımına sahip olduğuna da dikkat edilmelidir.

Veri toplanırken, yaklaşık 21 santigrat derece sıcaklıklar ve kış koşullarında -1 ile -6,6 derece arasındaki sıcaklıklar dikkate alınmıştır. Sonuçlar aşağıdaki gibidir:

Menzilin %30 azaldığı (doğrulanmış sonuç) Volkswagen ID.4 ve Ford Mustang Mach-E için gerçekten büyük bir düşüş kaydedildi . Buna karşılık, Chevy Bolt menzilinin %32’sini kaybetti (tahmini sonuç). Tesla , modele bağlı olarak, aralığın %15 ila %19’unu kaybetti. Daha ilginç sonuçlar arasında, menzilin yalnızca %8 (tahmini) azaldığı Audi e-tron ve yalnızca %3 (tahmini) kayıpla Jaguar I-Pace yer alıyor.

Bazı elektrikli otomobiller söz konusu olduğunda, kışın daha uzun bir rota planladığımızda, önemli ölçüde daha düşük menzili dikkate almaya değer. Enerjiyi halka açık şarj cihazlarında daha sık şarj etmek zorunda kalacağız, bu nedenle yol daha uzun sürecek ve yolculuk da daha pahalı olacak.

Otomobil hakkında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

kaynak: oiot.pl

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir