1. Anasayfa
 2. Sağlık

Peniste Yanma Nedenleri ve Tedavisi

Peniste Yanma Nedenleri ve Tedavisi
0

Peniste Yanma Nedenleri ve Tedavisi

Erkekler, birçok farklı sebeplerle sağlık sorunları yaşayabilmektedir. Erkekler için en ciddi sağlık problemlerinden biri de penisten kaynaklı oluşan sağlık problemleridir. Penisin, sağlıklı olması, erkek için birçok yönden hayati öneme sahiptir ve peniste yaşanacak en ufak bir rahatsızlık bile, erkeklerin hayatında birçok olumsuz etkiye sebep olmaktadır. Erkeklerin peniste yaşadığı ciddi problemlerden biri de penis yanmasıdır. Özellikle idrar sırasında çok fazla acı çekilmesine sebep olan Peniste yanma rahatsızlığı, genellikle penisin mikrop kapmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

         Penisin dış etkenlerle temas etmesi ve bu yolla bazı mikropların bulaşması da peniste yanma nedenleri arasındadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle oluşan bel soğukluğu hastalığı da zaman içerisinde ilerleyerek penisin iltihap kapmasına, iltihaplı akıntıların gelmesine ve sonucunda da peniste yanma başlamasına neden olabilmektedir. Bu rahatsızlıkların yanı sıra idrar yollarındaki bazı problemler, prostat iltihabı, ülser, mesane uru veya mesane iltihabı, yumurtalık iltihabı ya da apandisit gibi hastalıklar da peniste yanma nedenleri arasına giren hastalıklardandır. Peniste yanmanın daha başka nedenleri de olabilmektedir.

 -Penisin temizliğine yeteri kadar özen gösterilmemesi,

 -Kıyafetlerin, özellikle de iç çamaşırının yeteri kadar temiz tutulmaması,

 -Genel ve iyi temizlenmemiş tuvaletlerin sıklıkla kullanılması,

 -İdrar yapılırken mesanenin tam olarak boşaltılmaması,

 -Prezervatif, kimyasal sabunlar, kozmetik ürünleri, kayganlaştırıcılar, doktor onaylı olmayan krem ve değişik karışımlar gibi maddelerin kullanımından kaynaklı alerjik reaksiyonlar,

 -Penis başı iltihabı

 -Kıyafetlerin sürtmesi, sünnet sonrası, sabun gibi kimyasal maddelerin iyi durulanmaması, mastürbasyonun çok fazla yapılması ve benzeri birçok durum nedeniyle, cilt tahrişinin oluşması,

 -Penisin kırılması,

 -Ereksiyonun kalıcı olması Peniste Yanma Nedenleri ve Tedavisi

         Gibi nedenler de peniste yanma rahatsızlığına sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler, idrar boşaltımı esnasında yanma hissetmekte ve bu acı kimi zaman dayanılmaz boyutlara ulaşmaktadır.

 Peniste Yanma Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

         Peniste yanma rahatsızlığının belirtileri, kendini yavaş yavaş gösteren belirtilerdir. Bu nedenle hastalığın başındaki ilk belirtiler çok fazla önemsenmemektedir. Fakat başlarda önemsenmeyen durumlar, sonrasında çok fazla artarak kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemeye başlar. Peniste yanma rahatsızlığının belirtileri:

 -İltihaplı akıntı ve 24 saatten uzun süren yanma hissi.

 -İdrara çok sık şekilde çıkmak ve idrar yaparken yanma hissinin devam etmesi.

 -Ateş ve titreme görülmesi.

 -Sırt ağrıları yaşanması

         Şeklinde sıralanabilir. Bu belirtilerden hepsi aynı anda görülmek zorunda değildir. Birkaçı bile görüldüğünde penisle ilgili mikrobik bir rahatsızlık olduğu anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda mutlaka uzman bir hekime görülerek tedavi olunması gerekmektedir. Aksi takdirde, peniste yaşanan rahatsızlık büyüyerek daha büyük sorunlara yol açabilme ihtimali oluşmaktadır.

 Peniste Yanma Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

         Peniste yanma, ciddi bir sorundur ve bu sorunu yaşayan erkekleri birçok yönden olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenle bu hastalığı yaşayan kişilerin mutlaka öncelikle bir hekime başvurmaları gerekmektedir. Peniste yanma tedavisi yapılabilmesi için öncelikle hastalığın oluşumuna sebep olan durumun belirlenmesi gerekmektedir. Bu da ancak seçilen uzman doktor tarafından yapılacak testlerle mümkün olmaktadır. Yine de bu testlerin yapılacağı döneme kadar, acının hafiflemesini sağlayacak ve rahatsızlığa iyi gelecek birkaç basit tedavi yöntemi de bulunmaktadır.

 -Bolca su tüketmek (Eğer yaz mevsimindeyse bu miktar daha da artmaktadır.) Peniste Yanma Nedenleri ve Tedavisi

 -Kahve, kola, alkol gibi kafein, asit ve alkol içeren içecekleri mümkün olduğunca azaltmak hatta kullanmamak,

 -Penisi soğuk su veya sirkeli su ile yıkamak (Buzun direkt olarak uygulanmasından kaçınılmalı, soğuk su tercih edilmeli)

 -Gündelik yıkama için suya, mikrop giderici ve antiseptik etkili bitkilerin katılarak temizliğin bu şekilde yapılması (Böylelikle yıkama daha etkili bir hal alacak ve mikrobun giderilmesine yardımcı olacaktır.)

 Peniste Yanma Tedavisinde Kullanılan Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

         Bitkisel tedaviler, neredeyse her türlü hastalıkların tedavisinde alternatif olarak kullanılabilmektedir. Peniste yanma tedavisi yapılırken kullanılan ve iltihabı azaltıp yanmayı gidererek hastanın rahatlamasına yardımcı olan antiseptik özellikli bitkiler veya doğal, rahatlatıcı yağlar bulunmaktadır. Peniste yanma tedavisinde kullanılacak bitkisel tedavi yöntemleri:

 -Rahatlatıcı etki sağlayan, kaşıntıyı ve yanmayı gidermeye yardımcı olacak doğal ve bitkisel yağlar kullanmak ve penisi bu yağlar ile sarmak (Hindistan cevizi yağı, yeşil nane yağı gibi)

 – Peniste yanmayı giderici özelliğe sahip astrenjan bitkiler kullanmak ve bunları doğru bir şekilde uygulamak olarak sıralanabilir.

         Bu özelliğe sahip bitkilerle yapılan yıkamalar sayesinde penisteki iltihap ve zararlı bakteriler azaltılarak penisteki yanma sorunu giderilebilmektedir. Altınmühür, Civanperçemi, Karakafes gibi bitkiler bu özelliğe sahip bitkiler arasındadır.

         Bu tedavi yöntemleri sadece acıyı hafifletme ve bu sorunu yaşayan kişiyi rahatlatma amaçlı olup, hafif iltihap ve yanma problemlerinde rahatlatıcı işlev görme amacıyla kullanılmalıdır. İltihap çok fazla ve yanma problemi çok ciddi boyutlardaysa mutlaka konuda uzman bir doktora görünülmesi gerekmekte ve sadece onun uygun gördüğü ilaç ve tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Peniste yanma rahatsızlığının tam olarak neden kaynaklandığını bilmeden, bilinçsizce ilaç kullanmak bir yarar sağlamayacağı gibi daha çok zarar verme potansiyeline de sahiptir. Peniste Yanma Nedenleri ve Tedavisi

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 1
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir