1. Anasayfa
 2. Ekonomi

Nakit Akışını Hızlandırmak İsteyen KOBİ’ler için 3 Finansman Enstrümanı 

Nakit Akışını Hızlandırmak İsteyen KOBİ’ler için 3 Finansman Enstrümanı 
0

Nakit Akışını Hızlandırmak İsteyen KOBİ’ler için 3 Finansman Enstrümanı 

Tüm işletme türlerinde olduğu gibi KOBİ’ler için de nakit akışı sağlamak önemli bir avantaj ve gerekliliktir. Küçük ve orta ölçekli işletmeler, gerekli adımları atarak ideal nakit akışını oluşturabilir. Doğru nakit yönetimi de uzun vadeli kalıcılığı ve güvenli ticareti destekler. Yazımızda KOBİ’ler için başlıca 3 finansman desteğinden söz edeceğiz.

KOBİ’ler ve Nakit Akışı

Her ne kadar benzer anlamda kullanılsa da ‘nakit gelir elde etme’ ve ‘nakit akışı sağlama’ arasında fark vardır. Birincisi somut para alımını tanımlar. İkinci kavram ise bunu sürekliliğe dökme ve bu sayede işletmeyi devamlı kılma hedefine işaret eder. Dolayısıyla nakit akışı, salt para kazanmak anlamına gelmez ve kendine özgü yöntemler içerir. 

KOBİ’ler İçin Faydalı 3 Finansman Enstrümanı 

KOBİ finansmanı, dikkatle ve uzmanlıkla takip edilmesi gereken bir süreci kapsar. Her işletmenin belli bir nakit döngüsü ve gelir gider dengesi bulunur. Bu bağlamda gerekli nakit akış odaklarını bilmek; işletmenin yükümlülüklerini karşılamasını kolaylaştıran etkenler arasında yer alır. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ’ler) için uygun finansman enstrümanları, işlerini genişletmek, operasyonel kapasitelerini artırmak veya yeni projeleri finanse etmek için önemli olabilir. İşte KOBİ’ler için faydalı olabilecek üç finansman enstrümanı:

 1. Krediler

Kredi, KOBİ’lerin nakit akışlarını düzenlemelerine yardımcı olabilir. Bankalardan veya finansal kuruluşlardan alınan krediler, işletmenizin ihtiyaçlarına uygun ödeme planlarıyla sunulabilir. Devlet destekli kredi programları da kullanılabilir. Birçok ülkede, KOBİ’leri desteklemek amacıyla düşük faizli veya devlet destekli kredi imkanları sunan programlar bulunmaktadır.

 1. e-Fatura Finansmanı

e-Fatura finansmanı, bir işletmenin e-fatura kullanarak düzenlediği faturaların tutarını önceden tahsil etme veya bu faturalar üzerinden finansal destek sağlama sürecini ifade eder. Bu, işletmelerin nakit akışlarını iyileştirmelerine ve likiditelerini artırmalarına yardımcı olabilir.

 1. Devlet Destekli Teşvik ve Hibeler

Birçok ülkede devlet, KOBİ’leri desteklemek amacıyla çeşitli teşvik ve hibe programları sunmaktadır. Bu programlar, belirli sektörlerde faaliyet gösteren veya belirli kriterleri karşılayan KOBİ’lere mali destek sağlar. Bu teşvik ve hibe programları genellikle AR-GE projeleri, yeni işe alımlar, eğitim programları gibi alanlarda destek sunabilir.

Bütün bunların yanı sıra Figopara’nın KOBİ’lere özel sunduğu finansman olanaklarıyla nakit akışınızı daha kolay yönetebilirsiniz. 

Figopara üzerinden anlaşmalı finansal kuruluşların tekliflerini değerlendirerek şirketinizin e-fatura veya faturalı çeklerini uygun iskonto oranlarıyla nakde çevirebilirsiniz. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir