1. Anasayfa
 2. Teknoloji Haberleri

Samsung, AMD işlemcisi olan Exynos 2200 tanıttı

Samsung, AMD işlemcisi olan Exynos 2200 tanıttı
0

Samsung, AMD grafikli ilk akıllı telefon işlemcisi olan Exynos 2200’ü tanıttı. Daha spesifik olarak, çip , sanal ortamlarda aydınlatma efektlerinin daha gerçekçi görünmesini sağlamak için kullanılan bir teknik olan değişken oranlı gölgeleme ve donanım hızlandırmalı ışın izleme sağlayan AMD’nin RDNA 2 mimarisini kullanıyor 

Daha Önce  teyit edilmemiş olabilirde, SoC’nin Samsung’un yakında piyasaya sürülecek olan Galaxy S22 Unpacked etkinliğinde (8 Şubat için söylentiye göre, tanıtılacağını söyleniyor Bununla birlikte, Samsung genellikle global pazarlarda için şirket içi Exynos çiplerini saklıyor olsada başka Eyalette  modelleri için Qualcomm’un Snapdragon çiplerine yöneliyor söyletileri var, En son söylentilere göre, ABD Galaxy S22 sürümleri muhtemelen yeni Snapdragon 8 Gen 1 üzerinde çalışacak.

Exynos 2200, AMD’nin “Xclipse” GPU dediği

Exynos 2200, AMD’nin “Xclipse” GPU dediği şeyi kullanır ve Samsung’un 4 nanometre işleme düğümünü temel alır. 2019’dan beri iki yonga üreticisi devinin birlikte çalışacağını biliyorduk ve daha geçen yıl AMD, Samsung’un “bir sonraki amiral gemisi mobil SoC’sinin” AMD’nin en yeni mobil ve masaüstü GPU’larının platformu olan RDNA 2’yi kullanacağını doğrulamıştı,

Buradaki “amiral gemisi” terimi, işlemcinin muhtemelen gelecek ay geldiğinde Samsung’un yaklaşan Galaxy S serisi telefonlarına gerçekten de geleceğini göstermesi bakımından dikkate değer. Her iki şirketin de henüz paylaşmaya istekli olmadığı performans rakamları, ancak Samsung muhtemelen Galaxy açıklaması sırasında bunları vurgulayacaktır. Şimdiye kadar şirket, çipin “nihai cep telefonu oyun deneyimini” sağlayacağını iddia ediyor.

Samsung, Amd işlemcisi olan Exynos 2200’ü tanıttı

AMD RDNA 2 grafik güçiü ve  güç açısından yüksek verimli  gelişmiş En grafik çözümlerini PC’lere, dizüstü bilgisayarlara, konsollara, otomobillere ve şimdi de cep telefonlarında kadar kapsıyor olsa gelişliyor, AMD Radeon Technologies Group kıdemli başkanın, yardımcısı David Wang, Samsung’un Xclipse GPU’su, Exynos SoC’lerde çok sayıda planlanan AMD RDNA grafik neslinin ilk sonucudur” dedi.

CPU’ya geçiş yapan Exynos 2200, Arm’ın en yeni Armv9 CPU çekirdeklerini, tek bir Arm Cortex-X2 “amiral gemisi çekirdeği”, üç dengeli Cortex-A710 büyük çekirdeği ve dört güç verimli Cortex-A510’dan oluşan üç odaklı  bir konfigürasyonda kullanacak. küçük çekirdekler.

Samsung‘a göre, çip daha gelişmiş AI, önceki modelin iki katı performansa sahip yükseltilmiş bir sinir işleme birimi (NPU) ve 200 megapiksel, 4K HDR (veya 8K video kaydı) desteğine sahip bir görüntü sinyali işlemcisine sahip. ve yedi ayrı görüntü sensörüne bağlanma ve dördünü aynı anda sürme yeteneği.

Yeni grafiklerin ne gibi faydalar sağlayacağını ve bu performans kazanımlarının ve özelliklerin mobil oyunlar tarafından desteklenip desteklenmediğini merak ediyoruz . İlginç bir şekilde Samsung, Xclipse GPU’nun “konsol ve mobil grafik işlemci arasında konumlandırıldığını” söylüyor, olsada bu nedenle şirket, mobil donanımda evde oyun performansı sunarak çizgileri bulanıklaştırmak istiyor gibi görünüyor

Teknoloji Haberleri hakkında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir