1. Anasayfa
 2. Güncel

Çin’de akıllı telefon satışları sert düşüş yaşandı %22 Düştü

Çin’de akıllı telefon satışları sert düşüş yaşandı %22 Düştü
0

Çin’de akıllı telefon satışları sert düşüş yaşandı %22 Düştü Akıllı telefonlar için dünyanın en büyük pazarı olan Çin, bu yıl sevkiyatların %22 düşmesiyle son yılların en kötü talep düşüşünü gördü.

Ülke, geçen yılın aynı dönemindeki 275,3 milyon adede kıyasla, bu yıl Ocak’tan Ekim’e kadar toplam 214,5 milyon adet sevkiyat gördü. Bunun nedeni, Çin’in katı sıfır covid politikası ve imalat tedarik zinciri sorunlarına, dolayısıyla düşük talebe yol açan ekonomik çalkantıdır.

Çin’de akıllı telefon satışları sert düşüş yaşandı %22 Düştü

Akıllı telefon endüstrisinde Çin, her yıl yüz milyonlarca akıllı telefonun talep edilmesiyle en büyük pazar oyuncusu. Ancak şimdi, 2022’de ülke, sevkiyat talebini bu yıl %22 oranında azaltarak, yılların en kötü düşüşünü gördü.

Bu, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın bilimsel araştırma kanadı olan Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi (CAICT) tarafından kaydedildi . Rapora göre, bu yılın Ocak-Ekim döneminde Çin’e toplam 214,5 milyon akıllı telefon sevk edildi, geçen yılın aynı dönemdeki 275,3 milyon adedine kıyasla.

Yalnızca Ekim ayında, Çin’de satış hacmi yıllık %27,2 düşüşle 23,8 milyon adede geriledi! Bu, gelecek yıl için de zayıf bir tahmine işaret etse de, IDC analistleri, ülkenin 2024’te sevkiyat talebini her halükarda toparlayacağını söylüyor.

Çin’in şu anda uyguladığı sıfır covid politikasını gevşetmesiyle değişim şimdiden başladı. Bugüne kadar bu, birçok şirketin imalat tedarik zincirleriyle mücadele etmesine yol açtı – işçi protestoları ve her gün artan COVID vakalarında olduğu gibi.

Xiaomi ve diğerleri gibi yerel OEM’ler, ekonomik krize ayak uydurmak için çalışanlarını işten çıkarırken, %25 pazar payıyla Çin’in en büyük akıllı telefon markası olan Apple, ülkede meydana gelen değişimlere ayak uyduramıyor.

Güncel hakkında diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

kaynak:krispitech

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir